„Тази програма ще може да достигне до онези домакинства, които живеят в еднофамилни къщи. Те да могат с безвъзмездна помощ до 15 000 лв. да изградят собствена фотоволтаична централа, с която да задоволяват нуждите на домакинствата от електрическа енергия.“
Това разяснява г-жа Меглена Русинова, председател на Българската фотоволтаична асоциация, в нейно интервю за БНР.
Русинова обяснява, че за финансиране могат да кандидатстват два типа домакинства:
- Домакинствата, които вече са изградили такива малки фотоволтаични централи със собствено потребление до 10 кВт ( изградени до 7 юни 2022 г.) , като ще им бъдат възстановени 70% от цялата инвестиция или не повече от 15 000 лева.
- Домакинствата, които желаят да изградят тепърва такива системи за собствено потребление.
Какви са изискванията към кандидатите или кои домакинства могат да се възползват от финансирането?
Допустими кандидати са всички физически лица, обитаващи собствено еднофамилно жилище или собствено жилище в многофамилна сграда. Жилището, с което се кандидатства, трябва да е основно за кандидата и да се заменя неефективен източник на топлинна енергия (печка, котел, камина и др.) на твърдо гориво (дърва, въглища и др.). Кандидатите не трябва да имат задължения за осигуровки и данъци. Осъждани лица също нямат право да кандидатстват.
Каква е процедурата по кандидатстването и лесно ли може да се задейства от заинтересуваните граждани?
Според инж. Димитър Белелиев, председател на УС на Българската асоциация на електротехниката и електрониката, член на УС на Научно-техническия съюз на енергетиците в България, председател на Контролния съвет на КРИБ, програмата всъщност е доста усложнена и съдържа много изисквания и условности, които според него е нужно да се прерабоят и опростят.
Ето какво казва още той в интервю за предаването „Преди всички“: „Най-кратката версия е да потърсят консултант, който да им помогне за попълване на документите. Биха могли и сами да се справят, зависи колко време са готови да отделят за това. /…/ Най-голямата условност е това за твърдото гориво, защото това предполага, че човек трябва да инвестира доста пари. Който е на твърдо гориво, не е готов предварително да инвестира пари. Хората трябва да заплатят инсталацията, след което ще им бъде възстановена около 80% от самата инвестиция. Може да им се наложи да имат и някакви допълнителни разходи, например да си оправят покрива или нещо друго, свързано със самия монтаж“.
Какво трябва да знаете преди да кандидатствате?
Преди да вземете решение за кандидатстване по финансирането, трябва да имате предвид, че отпуснатите средствата не покриват консултациите с конструктори и електроинженери за нуждите на техническата част на проекта, нито общинските такси за издаване на някои задължителни документи като разрешението за строеж съгласно Закона за устройство на територията.
Освен това вие трябва сами да осигурите доставката и монтажа на слънчевата инсталация за битова гореща вода или фотоволтаичната система, но той трябва да бъде сред одобрените и вписаните в сайта на Агенцията за устойчиво енергийно развитие.
Сериозна трудност може да се окаже търсенето на съгласие от останалите собственици в един блок и програмата по-скоро е насочена към хора, които живеят в индивидуални имоти.
За да се възползвате максимално от възможностите за финансиране и да изградите инсталация, която ще покрие най-вече нуждите от енергия през зимата, ви съветваме да се консултирате с професионална компания, за да окаже нужното съдействие при стартиране на програмата, за подготовка и подаване на документите.